“PAŞA Bank”ın xalis mənfəəti 5,5 dəfə artıb
“PAŞA Bank” ASC 2019-cu ilin 1-ci rübünü 35 milyon 681 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, Bank 2018-ci ilin ilk rübünü 6 milyon 532 min manat xalis mənfəətlə bağlamışdı. Beləliklə, “PAŞA Bank”ın xalis mənfəəti 5,5 dəfə artıb.
“Marja” Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, ötən ilin ilk rübü ilə müqayisədə 2019-cu ilin yanvar-mart dövründə “PAŞA Bank”ın faiz və qeyri-faiz gəlirləri artıb. 2018-ci ilin ilk rübündə faiz gəlirləri 40 milyon 307 min manat ikən, 2019-cu ilin ilk rübündə 52 milyon 558 min manat təşkil edib (12 milyon 251 min manat və ya 30,3% artıb). Qeyri-faiz gəlirləri isə 6 milyon 791 min manatdan 9 milyon 553 min manata yüksəlib ( 2 milyon 762 min manat və ya 40,7% artıb).
Həmçinin, Bank bu il faiz qazandıran aktivlər üzrə dəyərsizləşmə üçün ehtiyata cəmi 514 min manat ayırıb. Ötən ilin ilk rübündə ayırmanın məbləğ 14 milyon 166 min manat təşkil etmişdi.
Həm gəlirlərinin artması, həm də ehtiyata ayrıma üzrə xərcinin 27 dəfədən çox azalması ilə əlaqədar olaraq ilk rübdə PAŞA Bank daha çox xalis mənfəət əldə edib.
12 AY ƏRZİNDƏ AKTİVLƏRİ 1 MİLYARD MANATA YAXIN ARTIB
31 Mart 2019-cu il tarixində “PAŞA Bank” 4 milyard 648 milyon manat cəmi aktivlərə, 4 milyard 194 milyon manat cəmi öhdəliklərə və 454 milyon 267 min manat cəmi balans kapitalına malik olub. Bank 31 Mart 2018-ci il tarixində 3 milyard 707 milyon manat cəmi aktivlərə, 3 milyard 299 milyon manat cəmi öhdəliklərə və 409 milyon manat cəmi balans kapitalına malik idi.
Müştərilərə verilmiş kreditlər ötən ilin ilk rübü ilə müqayisədə 293 milyon manat artıb, ötən ilin sonu ilə müqayisədə isə 51 milyon manat azalıb. 31 Mart 2019-cu il tarixində müştərilərə verilmiş kreditlər 1 milyard 270 milyon manat təşkil edib.