Rusiya neft hasilatında Səudiyyə Ərəbistanını keçdi
Rusiya Federal Statistika Xidmətinin (Rosstat) məlumatlarına görə, mayda gündəlik orta hesabla 10,6 milyon barrel neft hasil edən Rusiya, eyni dövrdə gündəlik orta hesabla 9,99 milyon barreldə qalan Səudiyyə Ərəbistanını geridə qoyub.
"Marja" xəbər verir ki, Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) ölkələri mayda gündəlik cəmi 31,9 milyon barrel neft hasil edib, bunun təxminən 4,5 milyon barreli İraqtərəfindən təmin edilib.
Neftin Rusiyanın ümumi ixracında payı bu ilin yanvar-may aylarında 28% olub. Neftin mayda orta ixrac qiyməti də 1 ton üçün 508 dollar təşkil edib.
OPEC-in hasilatın azaldılması razılaşmasına tərəf ölkələr, 23 İyunda Vyanada keçirilən iclasda neft hasilatının gündəlik 1 milyon barrel artırılması barədə razılığa gəlmişlər. Rusiyanın yenilənən müqavilə çərçivəsində hasilatını gündəlik 200 min barrel səviyyəsində artırması gözlənilir.