Neft qiymətləri "82.50 dollar proqnozu ilə" qalxır
"Goldman Sachs Group Inc".-ın qlobal neft bazarının yenidən tarazlığa qovuşduğunu (tələb və təklif bir-birinə yaxınlaşıb) qeyd etməsi və qiymət proqnozunu qaldırması ilə neft qiymətləri yüksəlir.
"Marja" xəbər verir ki, qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti "Goldman Sahcs", Brent neftinin, OPEC-in rəhbərliyi ilə ölkələrin hasilatlarını azaltmaları, neftə tələbin artması və Venesuellada düşən istehsala görə, altı ay ərzində 82.50 dollara yüksələcəyi barədə proqnoz verib.
Bakı vaxtı ilə saat 08:45-ə olan məlumata görə, WTI nefti Nyu-Yorkda "Nymex" birjasında 50 sent yüksələrək bareli 66.30 dollara, Brent nefti Londonda "ICE Futures Europe" birjasında 17 sent yüksələrək bareli 69.82 dollara qalxıb.
Analitiklər bildirirlər ki, əgər qiymətlər yüksəlməyə davam edərsə, ABŞ hasilatının daha da artması ehtimalı yüksəkdir. Eyni zamanda OPEC üzvləri arasında münaqişə də yarana bilər.