Qıtlıq qorxusu ilə neft bahalaşır
Dünya bazarında neftin qiyməti bazar qıtlığı qorxusu ilə yüksəlir.Neft İxrac Edən Ölkələr Birliyinin OPEC, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) və ABŞ Enerji İnformasiya Administrasiyasının (EIA) bazarda xammal çatışmazlığı ilə bağlı proqnozlarından sonra cümə axşamı səhər dünya neft qiymətləri yüksəlir.
Marja.az xəbər verir ki, Brent markalı neftin noyabr fyuçerslərinin qiyməti bir barel üçün 0,50% artaraq 92,35 dollara, WTI markalı neftin oktyabr fyuçersləri isə 0,49% artaraq 88,95 dollara çatıb.
OPEC, IEA və EIA neft bazarı ilə bağlı aylıq hesabatlar dərc edərək, öz proqnozlarında təklifin tələbdən geri qaldığını qeyd ediblər. OPEC-in sənədindən belə çıxır ki, hasilat üçüncü rübün səviyyəsində qalarsa, dördüncü rübdə tələb və təklif arasındakı fərq gündəlik orta hesabla 3,3 milyon barel olacaq. IEA-nın məlumatına görə, bu ilin ikinci yarısında qlobal neft tələbi təklifi gündəlik 1,24 milyon barel üstələyəcək.