Avropada qazın qiyməti düşüb
Çərşənbə günü Avropada birjada qazın qiyməti ticarətin açılışından sonra 0,3% düşərək min kubmetr üçün 352,4 dollar təşkil edib.
Marja xəbər verir ki, Sentyabr ayı üzrə fyuçerslər (ən yaxın) 357,5 dollar (+1,2%) səviyyəsində ticarətə açılıb. Sonra qiymət 352,4 dollara (-0,3%) düşüb. Kotirovkaların dinamikası əvvəlki ticarət gününün hesablaşma qiymətinə əsaslanır (hər min kubmetr üçün 353,3 dollar)
Avropada qazın qiyməti ötən ilin sonundan mayın 25-nə kimi azalmağa başlayıb və son iki ildə ilk dəfə olaraq min kubmetr üçün 300 dollardan aşağı düşüb. Bu, ötən ilin yazın ilk günlərinin rekord göstəricisindən (min kubmetr üçün 3892 dollar) 13 dəfə azdır.
Avropa Birjasında təbii qazın qiyməti Avropa İttifaqının yeraltı qaz anbarlarındakı kifayət qədər ehtiyatlar, eləcə də havaların isti və küləkli olması və “mavi yanacağın” istehlakını xeyli azaltmağa imkan verən qənaət tədbirləri səbəbindən ucuzlaşıb.