Şokoladın qiyməti daha da arta bilər
Nyu-York birjasında kakao paxlasının qiyməti kəskin artıb.
Marja.az xəbər verir ki, İyulun 27-də bu əmtəə üzrə fyuçerslərin qiyməti 3500 dollar olub, sonuncu dəfə bu səviyyədə 12 il əvvəl, 2011-ci ildə qeydə alınıb. Azı gələn ilin əvvəlinə qədər bu məhsulun yüksək qiymətlərinin qalacağı gözlənilir. Bunun nəticəsində yaxın gələcəkdə kakao paxlasından hazırlanan şokolad və digər məhsulların kəskin bahalaşacağı gözlənilir.
Vəziyyət xammal emal edən şirkətlərə mənfi təsir edəcək, bir sıra şirkətləri zərər çəkəcək. Əgər emal şirkətləri əziyyət çəkirsə, o zaman son məhsulun, yəni şokoladın qiyməti qalxır.
Lakin şokolad həvəskarları üçün böyük pis xəbər odur ki, kakao paxlalarının yüksək qiymətləri şirkətləri daha kiçik, daha aşağı keyfiyyətli şokolad istehsal etməyə məcbur edəcək.
Kakao paxlasının qiymətlərinin kəskin artmasına səbəb dünya bazarına paxlanın əsas tədarükçüsü olan Qərbi Afrikada hava şəraitinin pis keçməsidir. Afrika bölgəsi hazırda məhsulun məhv olmasına və ya ona xəstəlik düşməsinə səbəb olan güclü yağışlardan əziyyət çəkir.
Məsələn, Kot-d'İvuar və Qana bu ixrac məhsulu azalacağı üçün büdcələrində ciddi kəsir riski ilə üzləşirlər (bu ölkələr kakaonun ən mühüm ixracatçıları arasındadır). Bloomberg hesab edir ki, Fil Dişi Sahilində kakao paxlası məhsulu 20 faiz azalacaq və Qanada istehsal tarixi orta göstəricidən aşağı olacaq.
El Nino (Sakit Okeanda temperaturun rekord həddə yüksəldiyi dövr) gələn il də mümkündür. Bu, həmçinin məhsul çatışmazlığına və bazarda davam edən kakao çatışmazlığına səbəb ola bilər.