Mərkəzi bankların bankı dövlət xərclərini azaltmağa və vergiləri artırmağa çağırıb
Mərkəzi bankların bankı kimi tanınan Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankı (BIS - Bank for International Settlements) inflyasiya ilə mübarizə çərçivəsində dövlət xərclərini azaltmağa və vergiləri artırmağa çağırıb.
Marja-nın məlumatına görə, Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankı bildirib ki, bütün dünyada hökumətlər mərkəzi banklara inflyasiyanı cilovlamaq və maliyyə böhranı riskini azaltmaqda kömək etmək üçün vergiləri artırmalı və ya dövlət xərclərini azaltmalıdır.
Qurum bildirib ki, mərkəzi banklar yüksək inflyasiyaya görə faiz dərəcələrinin artırdığı bir şəraitdə hökumətlər maliyyə siyasətini yumşaldaraq xərcləri artırırlar.
"Fiskal konsolidasiya inflyasiya ilə mübarizədə kritik dəstək verəcək. Həmçinin faiz dərəcələrini daha uzun müddət yüksək saxlamaq ehtiyacını azaldacaq və bununla da maliyyə qeyri-sabitliyi riskini azaldacaq", - BIS-in açıqladığı illik hesabatında deyilir.