Özbəkistan “Qazprom”dan qaz alır
2023-cü ilin dördüncü rübündə “Qazprom” qaz kəməri qazını Mərkəzi Asiya-Mərkəz boru kəməri ilə Qazaxıstan ərazisindən tranzitlə Özbəkistana çatdırmağa başlayacaq.
Marja “Kommersant”a istinadən xəbər verir ki, söhbət ildə təqribən 6 milyard kubmetr və ya gündə təxminən 18 milyon kubmetr qazın verilməsindən gedir. Çatdırılma həcmləri hər il yenilənəcək.
Avropaya qaz ixracının azalması səbəbindən “Qazprom” həcminin bir hissəsini Mərkəzi Asiya ölkələrinə yönəltməyə çalışır.
Özbəkistan qışda pik istehlakı ödəmək üçün öz qaz hasilatına malik deyil. Qış fasilələri səbəbindən Daşkənd Pekinə ixrac öhdəliyini yerinə yetirə bilmədi, tədarükləri üç ay dondurdu.
Analitiklərin fikrincə, “Qazprom”dan 6 milyard kubmetrin alınması Özbəkistana öz ehtiyaclarını ödəməyə imkan verəcək, lakin bu , Çinə qaz ixracı üzrə müqaviləni tam yerinə yetirmək üçün kifayət etməyəcək.