Qətər: Avropa daha dərin enerji çatışmazlığı ilə üzləşə bilər
Qətərin energetika məsələləri üzrə dövlət naziri Saad bin Şəridə əl-Kabi “Avropa daha pis neft və qaz təchizatı çatışmazlığı ilə üzləşə bilər” deyib.Qətərin enerji məsələləri üzrə dövlət naziri Saad bin Şəridə əl-Kabi (Saad bin Şeride el-Kâbi) Avropanın daha dərin enerji çatışmazlığı böhranı ilə üzləşə biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.
Marja xəbər verir ki, Nazir Kabi Bloomberg Media Qrupu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində üçüncü dəfə Dohada keçirilən Qətər İqtisadi Forumunda çıxış edib.
“Qlobal iqtisadiyyat gələn il bərpa olunarsa, Avropa daha pis neft və qaz təchizatı çatışmazlığı ilə üzləşə bilər”, - Kabi deyib.
Qətərli nazir bəyan edib ki, bu il olduğu kimi isti olmayan normal qış fərziyyəsi ilə qlobal iqtisadiyyatın bərpası və ənənəvi enerji mənbələrinə tələbatın artması “Avropanın tədarük çatışmazlığı böhranına daxil ola bilər”.
Dünyanın aparıcı xam neft istehsalçıları Qərbin bərpa olunan enerjiyə keçidlə bağlı atdığı addımlarla yanaşı, ənənəvi enerji sənayesi, neft və qaza investisiyaların zəifləməsinin nəticələri barədə xəbərdarlıq edirlər.
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) baş katibi Heysem el-Gays neft-qaz sektoruna qlobal investisiya həcminin azalmasının tədarük çatışmazlığına səbəb olacağı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Gays vurğulayıb ki, enerji keçidi tədricən olmalıdır.
OPEC apreldə də bəyan edib ki, hesablamalara görə, neft sənayesinin qarşıdakı illərdə tələbatı ödəmək üçün 12,1 trilyon dollar investisiyaya ehtiyacı var.
2000-dən çox insanın iştirakı ilə Qətərin paytaxtı Dohada təşkil olunan “Qətər İqtisadi Forumu” mayın 25-dək davam edəcək.