61 milyard dollarlıq satınalmanın rəqabətə zidd olduğu bildirildi - "Broadcom-un VMware-i alması rəqabəti məhdudlaşdıracaq"
Avropa İttifaqı (Aİ) ABŞ-ın çip istehsalçısı Broadcom-un, ABŞ-ın digər bulud hesablamaları, virtuallaşdırma və proqram təminatı şirkəti VMware-ni 61 milyard dollara almasının rəqabətə zərər verəcəyini bildirib.Avropa ittifaqı Komissiyası, Broadcom-un VMware-i satın alması ilə bağlı dekabr ayında başladılan rəqabət araşdırmasında şirkətə qarşı ittihamları ehtiva edən rəsmi etiraz bəyanatının göndərildiyini açıqlayıb.
Marja-nın məlumatına görə, bəyanatda deyilir ki, bu alış VMware-in virtuallaşdırma proqramı ilə çalışan müəyyən cihaz komponentləri bazarında rəqabəti məhdudlaşdıra bilər.
Broadcom-un geniş çeşiddə yarımkeçirici və infrastruktur məhsulları (məlumat mərkəzi, şəbəkə, genişzolaqlı və simsiz internet avadanlıqları və s.) istehsal edən bir şirkət olduğunu xatırladılıb, bu cür məhsulların mühüm qlobal tədarükçüsü olduğu qeyd edilib.
Açıqlamada, VMware-nin də oxşar məhsulların əhəmiyyətli hissəsinin istehsalçısı olduğuna diqqət çəkilərək, satınalmanın qlobal bazarlarda rəqabəti məhdudlaşdıra biləcəyi ilə bağlı narahatlıqların olduğu qeyd edilib.
Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən iri şirkətlərdə birləşmə və satınalmalara nəzarət Avropa İttifaqı (Aİ) Komissiyasının səlahiyyətinə daxildir.
Broadcom keçən ilin may ayında texnologiyası şirkəti VMware-ni 61 milyard dollara alacağını açıqlamışdı.