"Banklardakı problemlər ABŞ-ı tənəzzülə yaxınlaşdırır"
Minneapolis FED sədri Neel Kashkari bank sistemindəki son stresslərin ABŞ iqtisadiyyatını tənəzzülə yaxınlaşdıracağını deyib.ABŞ Mərkəzi Bankının (Fed) Minneapolis şöbəsinin sədri Neel Kashkari verdiyi müsahibəsində Silicon Valley Bank (SVB) və Signature Bankın uğursuzluqları ilə nəticələnən bank sistemindəki son gərginliklərin aradan qaldırılmasının zaman aparacağını bildirib. Kaşkari əlavə edib ki, bu gərginlik ABŞ iqtisadiyyatını tənəzzülə yaxınlaşdıracaq.
Kaşkari, “Biz bilirik ki, uzunmüddətli xəzinə istiqrazlarına sərmayə yatıran və buna görə riskdə olan başqa banklar da var. Biz onu da bilirik ki, bank sektorunda çoxlu kommersiya daşınmaz əmlakı var və yəqin ki, bank sektoruna da əks olunan bəzi itkilər var. Ona görə də bu prosesin tam aydınlaşması üçün vaxt lazımdır”,- deyib.
Minneapolis Fed sədri buna baxmayaraq, bank sisteminin bu təzyiqlərə tab gətirə biləcək qədər kapitala malik olduğuna diqqət çəkib.
"Bank sektorundakı son gərginlik bizi mütləq tənəzzülə yaxınlaşdırır. Bizim üçün qeyri-müəyyən olan bu bank stresslərinin nə qədərinin geniş yayılmış kredit böhranına səbəb olmasıdır. Bu kredit böhranı iqtisadiyyatı yavaşlatacaq",- Kaşkari əlavə edib.