Basketbol ulduzu pulunu 50 banka yatırıb
Silikon Vadisi Bankının (SVB) iflası ilə ABŞ-da başlayan bank böhranının əks-sədaları davam edir, bazarlarda banklara olan etibar azalıb. Bu prosesdə böhranın sağlam banklara keçmə riski ən böyük qorxudur və pulunu 50 banka yatırmış "Milwaukee Bucks"ub ulduzu Giannis Antetokounmponun seçimi belə riskli hesab olunur.Amerika peşəkar basketbol komandası "Milwaukee Bucks"ın super ulduzu Giannis Antetokounmpo Marc Lasry ilə tanış olmamışdan əvvəl bir çox bank hesabına sahib idi. Marc Lasry "Avenue Capital Group"un da qurucusu olan "Bucks"ın həmtəsisçisidir.
Marja xəbər verir ki, iki dəfə NBA-nın (Milli Basketbol Assosiasiyası - Şimali Amerikada 30 komandadan ibarət peşəkar basketbol liqası) MVP-si olan Antetokounmpo, hər biri ABŞ-ın Federal Əmanətlərin Sığortalanması Korporasiyasının (FDIC) limiti çərçivəsində (250 min dollaradək olan əmanətləri sığortalayır) 50 fərqli bankda hesablara sahib olub. Bu vəziyyət Marc Lasry-ni şoka salıb.
Bundan sonra Lasry ulduz Giannis Antetokounmpoya bəzi investisiya məsləhətləri verib.
Bank böhranından əvvəl Lasry deyib: “Mən oyunçulara hara investisiya etməli olduqlarını izah etməyə çox vaxt sərf edirəm. Giannis-ə "50 müxtəlif bankda hesabının olması doğru deyil. Çünki iri bank olan JPMorgan batsa, sizin kiçik banklarınız da batacaq” dedim. Dedim ki, oyunçular ABŞ istiqrazlarını alsınlar”.
27 yaşlı Antetokounmpo Yunanıstanda doğulub və kortda qeyri-adi atletik qabiliyyət nümayiş etdirir. 2010-cu illərin əvvəllərində Yunanıstan bank sistemini gərginləşdirən və vətəndaşları nağd pullarının təhlükəsiz olmadığından narahat edən borc böhranı ilə üzləşmişdi.