2022-ci ildə 30 ölkədə inflyasiya yavaşlayıb
Ötən il dünyanın 30 ölkəsində inflyasiya azalıb. Qiymətlərin artım sürəti ən çox Venesuelada azalıb - 686%-dən 234%-ə qədər düşüb.
Marja xəbər verir ki, Sudanda inflyasiyanın 230 faiz bəndindən çox, Livanda isə 102 faiz bəndi yavaşladığı müşahidə olunub. Qiymət artımının yavaşlaması üzrə ilk beşliyə həmçinin Kuba (-38 faiz bəndi) və Anqola (-13 faiz bəndi) daxildir.
2022-ci ildə G20 ölkələri arasında inflyasiyanın 4,8 faiz bəndi yavaşladığı Braziliyada və 0,6 faiz bəndi yavaşladığı ABŞ-da qiymət artımında azalma qeydə alınıb.
İnflyasiyanın səngidiyi yeganə Avropa İttifaqı ölkəsi İspaniyadır (-0,8 faiz bəndi). Postsovet ölkələri arasında isə Gürcüstan (-4,1 faiz bəndi) və Tacikistan (-3,8 faiz bəndi) olub.
2022-ci ildə dünyada ən yüksək inflyasiya Zimbabvedə olub və onun sürəti 61%-dən 244%-ə qədər artıb. Ötən il qiymətlərin “sürətləndirilməsi” baxımından ikinci yeri Şri-Lanka, üçüncü yeri isə Argentina tutub. İlk onluğa həmçinin Türkiyə (+28 faiz bəndi) və Macarıstan (+17 faiz bəndi) da daxildir.
Araşdırma BMT-yə üzv olan 193 ölkənin milli statistika xidmətlərinin məlumatları əsasında aparılıb.