Neft, Liviya və Nigeriya xəbərilə qalxdı
Neft yeni həftəyə yüksəlişlə başlayıb
Liviya və Nigeriyadan bazarının tənzimlənməsinə yardım etmələri üçün hasilatı məhdudlaşdırmaları tələb olunacaq.
"Marja" xəbər verir ki, neft ötən həftə 3.9 faiz ucuzlaşmasının ardından, xəbərin ardınca həftənin ilk iş günündə 1.1 faiz qalxıb.
İstanbulda Küveytin neft naziri Issam Almarzooq tərəfindən edilən açıqlamaya görə, OPEC razılaşmasından azad olan Afrikalı istehsalçılar 24 İyulda keçiriləcək bir tədbirə dəvət ediliblər. Həmin tədbirdə Liviya və Nigeriyanın hasilatlarını məhdudlaşdırmaları müzakirə ediləcək.
Digər tərəfdən, Baker Hughes Inc. tərəfindən cümə günü verilən məlumata görə, ABŞ-da qazılan neft quyularının sayı 763-ə yüksəlib. Bu, yaxın gələcəkdə artan ABŞ istehsalının daha da artmasına səbəb ola bilər.
Bakı vaxtı ilə saat 08:30-a olan məlumata görə, Qərbi Texas nefti 49 cent (1,1%) artaraq barreli 44.62 dollardan, Brent nefti 40 cent artaraq (0,8%) barrel a 47.11 dollardan alıcı tapıb.