Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi elektrik enerjisi tarifini 3,4 dəfə artırmağa çağırıb
Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi müəssisələrin modernləşdirilməsi və onların avadanlıqlarının köhnəlməsini azaltmaq məqsədilə respublikanın generasiya stansiyaları tərəfindən elektrik enerjisi istehsalının maksimal tarifinin 3,4 dəfə artırılmasını hökumətdən xahiş edir.
Marja-nın məlumatına görə, çərşənbə axşamı hökumətin iclasında çıxış edən respublikanın energetika naziri Bolat Akçulakov bildirib ki, respublikanın elektrik enerjisi istehsal edən stansiyalarında avadanlıqlarının orta aşınması 66% təşkil edir, bəzi şəhərlərdə isə bu rəqəm 80%-i keçir. Ölkədəki İES-lərin təxminən 76%-i 50 ildən çox işləyib.
"Hazırda təsdiq edilmiş tariflər çərçivəsində elektrik və istilik enerjisinin satışından əldə olunan gəlirlər elektrik stansiyalarında tam təmir işlərinin aparılması xərclərini ödəmir. Yetərsiz maliyyələşmənin həcmi 88 milyard tenge (188 milyon dollar) təşkil edir", - nazir bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda 2023-cü ildə yeni “İnvestisiya müqabilində tarif” proqramının qəbulu məsələsi üzərində iş aparılır. Nazirliyin hesablamalarına görə, proqram enerji istehsal edən təşkilatların mövcud aktivlərinin yenidən qurulmasına, modernləşdirilməsinə və genişləndirilməsinə imkan verəcək və bununla da enerji sisteminin etibarlılığını artıracaq.
“Elektrik enerjisi istehsalının saxlanılması üçün maksimal tarifin bir meqavat üçün 590 min tengedən (1,3 min dollar - red.) 2 milyon tengəyə (4,3 min dollar - red.) artırılması tələb olunur”, - Energetika naziri bildirib.