Fitch: Gələn il Avrozona və Böyük Britaniya iqtisadiyyatında tənəzzül olacaq
"Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi Qərbi Avropa ölkələrinin maliyyə və bank sektoru üzrə proqnozunu açıqlayıb.
Agentlik bu ölkələrin bank sektorları üzrə proqnozlarını 2023-cü il üçün neytral və azalma olaraq qiymətləndirib.
"İqtisadi yavaşlama, yüksək inflyasiya və artan faiz dərəcələri səbəbindən 2023-cü ildə borcalanlara təzyiqin artacağını gözləyirik. Bununla belə, Qərbi Avropa banklarının reytinqlərinin 90%-i stabil proqnozdadır, reytinq yüksəkliyi 2022-ci ildə artan gəlirlər və son illərdə yığılmış kapital ehtiyatları ilə gücləndirilib"- Agentlik qeyd edib.
Fitch 2023-cü ildə avrozonada (Almaniya və İtaliya tərəfindən idarə olunur) və Böyük Britaniyada tənəzzül və digər Qərbi Avropa ölkələrində zəif ÜDM artımı gözləyir.
"Almaniya, İtaliya və Böyük Britaniyanın bank sektorunun proqnozları, əsasən, tənəzzül təzyiqləri perspektivi səbəbindən pisləşir. Bunun əksinə olaraq, digər Qərbi Avropa ölkələrində bank sektorunun proqnozları neytraldır və bu, aktivlərin keyfiyyətinin aşağı düşməsi, aşağı risklərin azaldılması və yüksək faiz dərəcələrinin gəlirlərə müsbət təsiri ilə bağlı gözləntilərimizi balanslaşdırır"- "Fitch"in açıqlamasında bildirilib.