Avropa İttifaqı Rusiya neftinin maksimal qiymətini razılaşdırdı
Avropa İttifaqı Rusiya neftinin tavan qiymətinin 60 dollar olması barədə razılığa gəlib.Son günlər neft bazarının diqqətlə izlədiyi Rusiya neftinin tavan qiyməti ilə bağlı Avropa İttifaqı (Aİ) daxilində razılıq əldə olunub.
Marja xəbər verir ki, Aİ ölkələri Rusiya neftinə 60 dollarlıq tavan qiymət tətbiq etmək qərarına gəlib.
Rusiya neftinin tavan qiymətinin 60 dollar olması ilə yanaşı, mexanizm də yaradılacaq. Bu mexanizm Rusiya neftinin tavan qiymətini hər 2 aydan bir yenidən qiymətləndirəcək.
Tavan qiymət tətbiqi dekabrın 5-də, Avropa İttifaqının Rusiyadan dəniz yolu ilə xam neft tədarükünün kəsilməsi qərarının qüvvəyə mindiyi vaxt qüvvəyə minəcək.
Belə ki, Rusiya nefti müəyyən edilmiş qiymətdən aşağı qiymətə satılmasa, G7 və Aİ ölkələrindəki şirkətlər bu neftin daşınması, sığortası, təkrarsığortası və broker xidmətlərini göstərə bilməyəcək.
G7 və Aİ ölkələri Rusiya neftinə tavan qiymət tətbiq etmək üçün danışıqlar aparırdılar.
G7 keçən həftə Rusiyadan dəniz yolu ilə daşınan neftin bir barelinin tavan qiymətini 65-70 dollar arasında müəyyən etməyi təklif edib.
Rusiya dünya neft hasilatının təxminən 10 faizini istehsal edir.
Digər tərəfdən, Rusiya rəsmiləri tavan qiymət tətbiqinə qatılan ölkələrə neft satmayacaqlarını açıqlayıb.