IKEA-nın xalis mənfəəti 2022-ci maliyyə ilində 2 dəfə azalıb
Xərclərinin artması ilə əlaqədar olaraq IKEA-nın xalis mənfəəti 2022-ci maliyyə ilində 710 milyon avroya düşüb.İsveçin pərakəndə satış şirkətinin maliyyə hesabatlarına görə, IKEA-nın 2022-ci maliyyə ilində xalis mənfəəti 2021-ci maliyyə ili ilə müqayisədə 2 dəfə azalaraq 1,4 milyard avrodan 710 milyon avroya düşüb.
“İl üzrə xalis mənfəət 0,7 milyard avro (2021-ci maliyyə ilində 1,4 milyard avro) təşkil edib”, - Marja xəbər verir ki, şirkətin məlumatında deyilir.
Şirkət qeyd edir ki, əvvəlki illə müqayisədə mənfəətin azalması əsasən malların alış və daşınması xərclərinin artmasının nəticəsidir.
Şirkətin maliyyə ili üzrə cəmi gəlirləri ötən ilki 25,615 milyard avrodan 7,7% artaraq 27,578 milyard avroya çatıb.
Şirkətin maliyyə hesabatlarından belə çıxır ki, IKEA Rusiyadakı dörd istehsal müəssisəsində işçilərini ixtisar edib və onlar üçün yeni sahib tapmaq prosesinə başlayıb. Şirkət 2023-cü ilin əvvəlinə qədər Rusiyadakı aktivləri üçün alıcı tapacağını bildirib.