Türkiyənin xarici ticarət kəsiri 238% artıb
Türkiyə Statistika Xidmətinin (TÜİK) sentyabr ayı xarici ticarət məlumatlarına görə, xarici ticarət kəsiri ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 268,1% artaraq 2,6 milyard dollardan 9,6 milyard dollara yüksəlib.2022-ci ilin Sentyabr ayında Türkiyə iqtisadiyyatında xarici ticarət kəsiri 9,6 milyard dollar təşkil edib. Ötən ilin eyni ayında xarici ticarət kəsiri 2,6 milyard dollar idi. Kəsir 268,1% artıb.
Marja Türkiyə Statistika Xidmətinin (TÜİK) məlumatlarına istinadən xəbər verir ki, ixrac sentyabr ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə 9,2% artaraq 22,6 milyard dollara, idxal isə 38,1% artaraq 32,2 milyard dollara çatıb.
2022-ci ilin yanvar-sentyabr dövründə ixrac ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 17 faiz artaraq 188,2 milyard dollara, idxal isə 40,4 faiz artaraq 271,3 milyard dollara çatıb. Yanvar-sentyabr dövründə xarici ticarət kəsiri 156,3 faiz artaraq 32,4 milyard dollardan 83,1 milyard dollara yüksəlib.
2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ixracın idxala nisbəti 83,2 faiz olduğu halda, 2022-ci ilin eyni dövründə 69,4 faizə enib.