BVF ABŞ-ın iqtisadi inkişafına dair proqnozlarını aşağı saldı
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) ABŞ iqtisadiyyatına dair artım proqnozlarını aşağı salıb.
"Marja" xəbər verir ki, BVF, ABŞ iqtisadiyyatına dair qiymətləndirmələri özündə ehtiva edən 4-cü Maddə Konsultasiya Hesabatını yayıb.
Siyasi qeyri-müəyyənliklərin Amerika iqtisadiyyatına mənfi təsir göstərəcəyi vurğulanan hesabatda, ölkənin bu ilə dair artım gözləntisini 2,3%-dən 2,1%-ə endirib. Təşkilat, ABŞ-ın 2018-ci ilə dair iqtisadi artım proqnozunu da 2,5%-dən 2,1%-ə salıb.
Hesabatda, ABŞ Prezidenti Donald Trumpın iqtisadi artımı sürətləndirmək məqsədilə söz verdiyi vergi islahatına dair detalların hələ də aydın olmadığına diqqət çəkilib, BVF bu səbəbdən və maliyyə siyasətlərində dəyişiklik olmayacağı ssenarisinə uyğun olaraq proqnozlaı azaldıb.
"1 faiz artım mümkün deyil"
Digər tərəfdən, hesabatda Trump rəhbərliyinin son illərdə 2 faiz ətrafında olan iqtisadi artımı ən azı 3%-ə çıxarcaqları vədinin real olmadığı qeyd edilib. Fond 1 faiz artım mümkün olmadığını bildirib.
Həmçinin hesabatda, ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in tam məşğulluq və qiymət sabitliyi məqsədlərinə böyük ölçüdə çatdığı qeyd olunub. Bankın mərhələli faiz artırmaqda davam etməsi və balansını kişiltməsinin məqsədəuyğun olduğu, atılacaq addımların bazarlara açıq şəkildə çatdırılmasının böyük önəm daşıdığı qeyd edilib.