Dünyanın ən qədim bankı dövlətləşdirilir
Dünyanın ən qədim bankı Monte Paschi-nin hökumətdən istədiyi yardımın qəbul edilməsilə İtaliyada 1930-cu ildən bu yana görülən ən böyük milliləşdirmə prosesi başlayıb.
İtaliya hökuməti Monte Paschi-nin ehtiyat kapital artırımı ilə dövlət yardımı tələbini bu gün səhər erkən saatlarda qəbul edib. Romada mətbuat konfransında danışan maliyyə naziri Pier Karlo Padoan, "Monte Paschi-nin kapital tələbi zəmanət altındadır" deyib. O, bankın əmanətçilərini və əməkdaşlarını arxayın olmağa çağırıb. İtaliya iqtisadiyyatının dəstəkləməyə davam ediləcəyi bildirilib.
YARDIM MİQDARI DƏQİQ DEYİL
Maliyyə naziri Padoan, Məclisdən razılığını aldıqları 20 milyard avronun nə qədərinin Monte Paschi-ni xilas etmək üçün istifadə ediləcəyini deməyib.
SADƏCƏ MONTE PASCHI DEYİL
Digər tərəfdən sözügedən 20 milyard avroya digər İtaliya banklarının da ehtiyacı ola biləcəyi ifadə edilir. Padoan, "Digər bankların yardımı tələb edib etməyəcəyini görəcəyik" deyib. Bank dairələrində, Monte Paschi-dən sonra, Veneto Banca SpA və Banca Popolare di Vicenza-nın da xilasetmə paketinə daxil ediləcəyi danışılır.