9 ayda 956 milyon nəfər beynəlxalq səyahət edib
Dünyada beynəlxalq səyahət edən şəxslərin sayı, yanvar-sentyabr dövründə 956 milyon nəfər olaraq hesablanıb.
"Marja" UNWTO-nun Dünya Turizm Barometri hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2016-ci ilin 9 aylıq dövründə (yanvar-sentyabr) dünya üzrə təxminən 956 milyon insan bir ölkədən başqa bir ölkəyə səyahət edib. Beynəlxalq səyahət edən şəxslərin sayı 2015-ci ilin müvafiq dövrünə nisbətən 3,7% artıb. 2015-ci ilin eyni dövründə təxminən 922 milyon nəfər beynəlxalq səyahət etmişdi.
Yanvar-sentyabr dövründə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə, Avropa ölkələrinə gələn turistlərin sayı 1,6 faiz, Asiya və Sakit Okean ölkələrinə gələn turist sayı 9,3 faiz, Amerika ölkələrinə gələn turist sayı 4,4 faiz, Afrika ölkələrinə gələn turist sayı da 8,4 faiz artıb. Yaxın Şərqə gələn turist sayı isə 6,4 faiz azalıb.
Ölkə olaraq, Cənubi Koreyada 34 faiz, Vyetnamda 36 faiz, Yaponiyada 24 faiz və Şri-lankada 15 faiz ilə iki rəqəmli artım qeyd edilib.
Avropada İspaniya, Macarıstan, Portuqaliya və İrlandiya kimi ölkələrdə əhəmiyyətli artım qeyd edilsə də Fransa, Belçika və Türkiyədəki geriləmə olub.