Rusiyanın neft ixracı artıb
Rusiyanın neft ixracı bu ilin ilk rübündə 2016-nın eyni dövrü ilə müqayisədə 0,8 faiz artaraq 62 milyon 400 min tona yüksəlib.
"Marja"nın məlumatına görə, Rusiya Dövlət Statistika Qurumundan (Rosstat) bildiriblər ki, ölkənin neft ixracı 2017-nin ilk rübündə illik müqayisədə 0,8 faiz artaraq 62 milyon 400 min tona yüksəlib.
Açıqlamada, neftin Rusiyanın ümumi ixracında payının isə bu ilin ilk rübündə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 23%-dən 27,9%-ə yüksəldiyi qeyd edilib. Neftin bütün enerji ixracatındakı payı isə 39,1%-dən 43,4%-ə qalxıb.
Rusiya neftinin ixrac qiymətinin mart ayında əvvəlki ayla müqayisədə 2,3% azalaraq tonu 368,5 dollara gerilədiyi qeyd edilən açıqlamada, Rusiyanın ilk rübdə 2016-nın eyni dövrü ilə müqayisədə 0,1%-lik artımla 136 milyon ton neft və qaz kondensantı istehsal etdiyi bildirilib.