"OPEC razılaşmanı əlavə 3 ay uzatmağı planlaşdırmır"
OPEC və qrup ilə birlikdə hərəkət edən digər istehsalçılar, bu gün Vyanada görüşərək neft hasilatının azaldılmasına dair ötən il əldə edilmiş razılaşmanın uzadılması məsələsini müzakirə edir.
"Marja" Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, adının açıqlanmasını istəməyən bir nümayəndəyə görə, hasilatın azaldılmasını 9 ay uzatmağı müzakirə edən OPEC nazirləri, müqavilənin əlavə daha 3 ay uzadılmasını müzakirə etmir.
Ötən il əldə edilmiş razılaşmanın müddəti bu ilin İyun ayında başa çatacaq.
"9 AY UZADILMASI RAZILAŞDIRILIB"
"Marja" Bloomberg-ə istinadən xəbər verir ki, toplantının hələ sona çatmaması səbəbindən adının açıqlanmasını istəməyən bir nümayəndəyə görə, OPEC, razılaşmanın doqquz ay uzadılması məsələsində razılığa gəlib.
Xatırladaq ki, ötən il noyabrın 30-da OPEC üzrə gündəlik neft hasilatının 1,2 mln. barel azaldılaraq 32,5 mln. barelə endirilməsi barədə razılıq əldə olunub. Dekabrın 10-da isə Vyanada OPEC üzvləri ilə təşkilata daxil olmayan 11 ölkə, o cümlədən Azərbaycan ümumi hasilatın sutkada 558 min barel azaldılması barədə sazişə imza atıb.