iPhone və iPad satışları azalıb
Texnologiya nəhəngi Apple, bu ilin yanvar-mart dövründə gəlirinin və xalis mənfəətinin artdığını açıqlayıb.
"Marja" Apple-ın açıqlamasına istinadən xəbər verir ki, yanvar-mart dövründə şirkətin gəliri ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 4,5 faiz artaraq 52,9 milyard dollar olub. Apple-ın cəmi gəlirlərinin 65%-ni beynəlxalq satışlardan əldə edilib.
Şirkətin bu dövrdə xalis mənfəəti, ötən ilin eyni dövrünə nisbətən 4,8 faiz artaraq 11 milyard dollara yüksəlib.
Sözügedən dövrdə, iPhone satışları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,8 faiz düşərək 50,8 milyona, iPad satışları da 12,7 faiz azalaraq 8,9 milyona geriləyib.
Kompüter satışları isə 5 faiz artaraq 4,2 milyona çatıb. Şirkətin AppleCare və ApplePay kimi xidmətlərdən əldə etdiyi gəlir 17 faiz artımla 7 milyard dollara çıxıb, Apple TV və Apple Watch kimi məhsullardan əldə edilən gəlir isə 32 faiz artaraq 2,9 milyard dollara çatıb.
Apple-ın xalis mənfəət və gəlirinin bazar proqnozundan aşağı qalması səbəbindən Nyu-York Birjasının bağlanmasının ardından baş verən məhdud əməliyyatlarda şirkətin səhmləri ucuzlaşıb.
Günü 147,52 dollardan bağlayan Apple səhmləri, şirkətin balansını açıqlamasının ardından 2,1 faiz itki ilə 144,40 dollara qədər geriləyib.
Analitiklər, Apple-ın səhm qiymətindəki ucuzlaşmanın bu gün da davam edəcəyi barədə xəbərdarlıq edirlər.