"Avro öldü, yaşasın Frank"
Fransada Prezident olmaq üçün yarış davam edərkən, həddindən artıq sağçı namizəd Marina Le Pen əhəmiyyətli bir açıqlama verib.
"Marja" xəbər verir ki, "Avro öldü, yaşasın Frank" deyən Le Pen, ölkənin əvvəlki pul vahidinə geri qayıtması lazım olduğunu bildirib.
Le Pen, "Avro, Fransa iqtisadiyyatı üçün bir yükdür. İqtisadiyyatı düzəltmək üçün öz valyutamıza nəzarət etməyimiz lazımdır. Çünki, yeganə pul vahidi yük halına gəldi" ifadələrini istifadə edib.
Prezident seçilərsə, illi pul vahidini bərpa etməyi planlaşdırdığını bildirən Le Pen, Avronun beynəlxalq ticarətlə məşğul olan böyük şirkətlər tərəfindən istifadə edilən pula döndüyünü dilə gətirib.
Le Pen, Prezident seçilməsi halında ölkənin Avropa İttifaqından çıxması üçün referendum keçirməyi planlaşdırır. 23 Apreldə keçirilən Prezident seçkisinin ilk turunda Le Pen və Emmanuel Macron ən yüksək səs alan iki namizəd olmuş və 7 Mayda keçiriləcək ikinci tura çıxmağa layiq görmüşdülər.