Dövlət büdcəsində 667 milyon manatlıq kəsir
Maliyyə Nazirliyinin operativ məlumatlarına əsasən 2019-cu ilin yanvar-iyul aylarında dövlət büdcəsinə 12 milyard 435,5 milyon manat vəsait daxil olmuş, büdcədən 13 milyard 102,7 milyon manat vəsait xərclənmiş, büdcənin icrasında 667,2 milyon manatlıq və ya ümumi daxili məhsulun 1,5 faizi qədər kəsir yaranmışdır.
“Marja” xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinin aylıq hesabatında deyilir.
2019-cu ilin birinci yarısında (yanvar-iyun) ölkəmizin dövlət büdcəsinin gəlirləri 10 milyard 405,5 milyon manat, xərcləri 10 milyard 951 milyon manat, kəsir 545,5 milyon manat təşkil etmişdi. Beləliklə, iyulda kəsir daha da artıb.
Maliyyə Nazirliyindən "Marja"ya bildirilib ki, kəsir dövlət büdcəsində nəzərdə tutulan maliyyələşdirmə mənbələri - özəlləşdirmədən daxilolmalar, daxili və xarici borclanma və vahid xəzinə hesabının sərbəst qalığı hesabına bağlanılıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Neft Fondu hərraclarda valyutaya tələb olmadığından dövlət büdcəsinə transfert üzrə qrafikdə gecikir. Bu səbədən də büdcədə kəsir yaranır. Mərkəzi Bank Manatın bahalaşmasının qarşısını almaq üçün Fondun ucuz dollar satmasına imkan vermir.