Azərbaycan hökumətinə "Manat xəbərdarlığı" - "ARXAYINLAŞMA İLƏ NƏTİCƏLƏNƏ BİLƏR"
Sabit məzənnə rejimi təhlükəli ola bilər. "Moody's"ə görə, sabit məzənnə rejimində şirkətlər və əhali arxayınlaşır və növbəti iqtisadi şokda böyük zərərə düşürlər
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi "Moody's Investors Service" ("Moody's") Azərbaycan hökumətinə və Mərkəzi Bankına xəbərdarlıq edib.
"Marja"nın məlumatına görə, Agentlik Azərbaycanın reytinqini təsdiq edərək açıqlama yayıb.
Açıqlamada bildirilir ki, Manat 2015-ci ilin Dekabr ayında "üzməyə" başlamış, amma 2017-ci ilin əvvəlindən Manat ABŞ dollarına qarşı çox sabit olmuşdur.
"Moody's"in fikrincə, məzənnədə qeyri-sabitliyin olmaması sual doğurur. Çünki "üzən məzənnə" rejimi barədə Mərkəzi Bankın öhdəliyi var idi.
Moody's xəbərdarlıq edir ki, Dollar/Manat məzənnəsinin sabit qalması müəssisələr və istehlakçıların arxayınçılığı ilə nəticələnə bilər. Məzənnənin sabitliyi uzunmüddətli səylərə ziddir və valyuta məzənnəsi iqtisadiyyat üçün “şok amartizatoru” olmalıdır (şokun təsirini azaldan).
"Furthermore, policy credibility and effectiveness remain relatively low compared to similarly rated peers and other major hydrocarbon producers. Although the ongoing implementation of fiscal and financial sector reforms, as well as more proactive central bank communication through a monetary policy calendar, point to a modest increase in institutional capacity, significant uncertainty remains over the exchange rate regime and stability in the value of the manat. Azerbaijan's exchange rate regime has been officially floating since December 2015, but the value of the manat has been very stable against the US dollar since early 2017.
In Moody's view, the lack of volatility in the manat raises questions over the commitment of the central bank to a floating rate regime, while the stability of the exchange rate may also result in complacency among businesses and consumers and run counter to longer-term efforts to allow the exchange rate to be a shock absorber for the economy".