Səhmləri rekord qırdı, bazar dəyəri 699 milyard dollara çıxdı
iPhone7-dən gözlədiyi performansı görməyən Apple-dən "yeni telefon" gözləntiləri, şirkətin səhm qiymətlərini rekord səviyyəyə qaldırıb.
Hələ ki, təqdimat tarixi tarixi bəlli olmayan yeni iPhone-un şirkət satışlarına təkan verəcəyi gözləntisilə Apple-ın səhmləri rekord səviyyələri görüb.
"Marja" xəbər verir ki, Nyu-York Birjasında Apple-ın səhmləri 1%-in üzərində dəyər qazanaraq 133,29 səviyyəsinə çatıb. Şirkətin dəyəri isə 699 milyard dollara çıxıb. Apple-dan sonra gələn Google-ın bazar dəyəri isə 573 milyard dollardır.
Ekspertlərə görə, ilin son rübündəki alış-veriş mövsümündə iPhone satışlarının gözlənilədən çox artması, şirkət səhmlərinin tarixi səviyyəyə yüksəlməsinə səbəb olub.
Ötən ilin sentyabr ayında iPhone 7 modellərini bazara çıxardan Apple, bir çox müştərinin mövcud telefonunu yeni modellə dəyişmək istəməməsi səbəbindən gözlədiyi satış səviyyəsinə çatmamışdı.
Şirkət, bir əvvəlki rekordunu (səhminin qiymətində) 2015-ci ilin Fevral ayında 133 dollar səviyyəsini görərək qırmışdı.