Tək şəxsiyyət vəsiqəsilə ipoteka krediti bərpa edilib
Azərbaycanın tikinti şirkətləri özəl banklar ilə əməkdaşlıq çərçivəsində mənzillərin uzunmüddəli ipoteka krediti ilə satışına başlayıblar. Dövlət ipotekasından fərqli olaraq özəl banklar vasitəsilə ipoteka krediti tək şəxsiyyət vəsiqəsilə ayırılır.
“Marja” xəbər verir ki, uzunmüddətli ipoteka təklif edən banklardan biri “Turanbank”dır. Məsələn, Bakıda Nəsimi rayonu, Əbdülvahab Salamzadə küç. 112A ünvanında (Tiblisi prospekti; Nəqliyyat Departamentindən sağa; Nurgün Motors və Bolmart marketin yanı) tikilən “Prestij Park” yaşayış kompleksində mənzillər 15 illik ipoteka ilə də təklif olunur. İlkin ödəniş 30%, kreditin illik faiz dərəcəsi isə 12% təşkil edir. Sənədləşmə üçün tək şəxsiyyət vəsiqəsi tələb olunur. Alınan mənzil ipoteka krediti bağlana qədər bankda girovda qalır.
“Prestij Park” yaşayış kompleksində mənzilin 1 kvadrat metrinin nağd qiyməti 1099 manatdan başlayır. Mənzilin yerləşməsindən asılı olaraq qiymətlər 1250 manatadək dəyişir. Mənzil 15 illik ipoteka ilə alınan zaman qiymətlər 50 manat yüksək olur. Məsələn, 1 kvadrat metrinin nağd qiyməti 1250 manat olan mənzil 15 illik ipoteka ilə alınan zaman 1300 manatdan hesablanır.
Mənzillər ağ suvaqlı halda təhvil verilir. Kompleksin 2019-cu ilin Fevral ayında sakinlərə təmirə, 2020-ci ilin Aprel ayında isə Çıxarış və qaz ilə tam təmin olunub təhvil verilməsi nəzərdə tutulur.