“Anglo Asian Mining plc” I yarımillikdə Azərbaycanda qızıl hasilatını 43% artırıb
Britaniyanın "Anglo Asian Mining" şirkəti (ААМ – Azərbaycanda qızıl yataqlarının işlənməsi üzrə operator ) 2018-ci ilin I yarısında 37349 unsiya qızıl ekvivalentində qiymətli metal hasil edib ki, bu da 2017-ci ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 22% çoxdur. Bu barədə şirkətin məlumatında deyilir.
"Hesab edirəm ki, biz 2018-ci ildə 78-84 min unsiya qızıl ekvivalentində hasilata hazırıq", - deyə şirkətin baş direktoru Reza Vəziri bildirib.
Şirkətin məlumatına görə, bu ilin I yarısında “Anglo Asian Mining plc” tərəfindən 33255 unsiya qızıl (2017-ci ilin yanvar-iyun ayları ilə müqayisədə artım 43%), 587 ton mis (azalma 55,6%), 84,785 min unsiya gümüş (azalma 0,4%) hasil olunub.
"I yarımillikdə “Gədəbəy” yatağından 31282 unsiya qızıl (artım 1,7 dəfə), 13124 unsiya gümüş (artım 2,3 dəfə), 3438 ton mis konsentratı hasil edilib. Bu həcmdən 25778 unsiya qızıl (artım 64,3%) və 1319 unsiya gümüş (artım 6,5%) şirkət tərəfindən dünya bazarında satılıb”, - deyə məlumatda qeyd olunur.
Bundan başqa, hesabat dövründə "Anglo Asian Mining" şirkəti tərəfindən “Gədəbəy” yatağından hasil edilmiş 5,936 mln. dollar dəyərində (2017-ci ilin I yarısında 10,324 mln.dollar ) mis konsentratının satışı həyata keçirilib.