Qazaxıstan neft hasilatını hər il artıracaq
Qazaxıstan energetika naziri Kanat Bozumbayev, ölkəsinin neft istehsalı həcminin hər il artaraq 2025-ci ilə qədər ildə 104 milyon ton səviyyəsinə çatacağını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Bozumbayev etdiyi çıxışında, böyük neft layihələrinin ölkə iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə verəcəyini söyləyib.
"Tengiz", "Karaçaganak", "Kaşaqan" neft və qaz layihələri sayəsində neft sektorundakı inkişafın davam edəcəyini bildirən Bozumbayev, "Ötən il "Kaşaqan"ın istehsala başlaması ilə ölkənin neft hasilatı 78 milyon tondan 86,2 milyon tona yüksəlib. Neft hasilat həcmi hər il artaraq 2025-ci ilə qədər ildə 104 milyon ton səviyyəsinə çatacaq",- deyib.
Bozumbayev, Qazaxıstanın bu ilin yanvar-aprel dövründə 30 milyon ton neft hasil edildiyini və bunun ötən ilin eyni dövrün ilə müqayisədə 6 faiz artdığına diqqəti çəkərək, "Bu il neft hasilatı 87 milyon ton səviyyəsində gözlənilir"., ifadəsini istifadə edib.