SOCAR-a qaz təhvil verib, xam neft alacaq
Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Abşeron" qaz kondensat yatağından hasil olunan bütün kondensat həcmləri Svop əsasında Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) veriləcək.
Bunu Şirkətin Sərmayələr idarəsinin rəisi Vaqif Əliyev bildirib.
"Total şirkəti ilə müqaviləyə əsasən "Abşeron" yatağından hasil olunan qaz daxili bazara çatdırılacaq, kondensat həcmləri isə svop əsasında SOCAR-a veriləcək. Bunun əvəzində isə "Total" Ceyhan limanında müvafiq həcmdə xam neft alacaq",- deyə idarə rəisi qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, yatağın II mərhələsinin işlənməsi ilə bağlı konsepsiya hələ hazır deyil: "Bu konsepsiya birinci istismar quyusunun əsasında formalaşdırılacaq".
V. Əliyev bildirib ki, "Abşeron" yatağında birinci istismar quyusunun qazılmasına yaxın vaxtlarda başlanılacaq: "Hazırda mövcud kəşfiyyat quyusunun ləğvetmə işləri aparılır".
“Abşeron” dəniz blokunun kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsünə dair saziş 2009-cu ildə imzalanıb. Hazırda layihənin iştirakçıları SOCAR (50%) və “Total” (50%) şirkətləridir.