Azərbaycanlı milyaderin şirkəti Özbəkistanda qaz emalı kompleksini açdı
Rusiyanın "Lukoil" şirkəti Özbəkistanın Buxara bölgəsində ildə 8 milyard kubmetr qazı emal edəcək Kandım kompleksini işə salıb.
"Marja" xəbər verir ki, ümumi investisiya həcmi 3,4 milyard dollara çatan kompleksin açılışında, Prezidenti Şövkət Mirziyayev, Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak və "Lukoil"in Prezidenti Vahid Ələkbərov və çoxlu sayda dəvətli qatılıb.
Şövkət Mirziyayev çıxışında, ölkənin inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsi üçün aparılan işlərin sənayenin aparıcı sahələrinin inkişaf etdirilməsinə xidmət etdiyini bildirib. Mirziyayev, Kandım qaz emalı kompleksinin Özbəkistan ilə Rusiya arasındakı əməkdaşlığın bariz nümunəsi olduğunu bildirib.
Rusiyanın energetika naziri Aleksandr Novak Prezident Vladimir Putinin təbrik məktubunu oxuyub.
Daha sonra Mirziyayev, Novak və Ələkbərov kompleksin açılışını ediblər.
"Lukoil"in Özbəkistandakı ən böyük investisiya layihəsi olan Kandım qaz emalı kompleksində ildə 8 milyard kubmetr qaz işlənəcək. 2 min nəfərə məşğulluq təmin edəcək qurğuda təmizlənmiş qaz ilə bərabər, qaz kondensatı, kükürd və digər yan məhsullar də istehsal ediləcək.
"Lukoil"in Özbəkistan hökuməti ilə 2046-ci ilə qədər etibarlı olan sazişi çərçivəsində inşa edilən kompleksdə emal ediləcək qaz, bölgədəki Kandım, Kuvaçı-Alat, Parsanköl, Hacı və Qərb Hacı qaz yataqlarından təmin olunacaq.