"Ən son sərmayə yatıran ən böyük zərərə düşəcək"
"Bitcoin zəhərli bir "köpük"dür"
Qlobal birjalarda Bitcoin ilə fyüçers əməliyyatlarına başlanmasına bir neçə gün qalarkən, virtual valyutanın qiyməti 11 min 543 dollara qədər qalxıb.
Bitcoin-in bahalaşması yeni alıcıları özünə cəlb edir. İqtisadçılar isə "köpük" xəbərdarlıqlarında davam edirlər. "Marja" xəbər verir ki, son açıqlama, Morgan Stanley-in keçmiş baş iqtisadçısı Stefan Roach tərəfindən verilib.
Roach, belə deyib:
"Bu investorlar üçün zəhərli, toksit bir konsepsiyadır. Bitcoin təhlükəli spekulyativ "köpükdür". Qiymətin şaquli hərəkət etdiyi bir yerdə heç vaxt təhlükəsizlik görməmişəm. Bitcoin bu günə qədər karyeramda gördüyüm ən şaquli modeldir".
Bir çox investor "blockchain" texnologiyasının mahiyyətini bilmədən investisiya edərkən, hələlik əldə etdikləri qazanclara fokuslanmış kimi görünürlər. Roach isə bu vəziyyəti "Partlayan bütün "köpüklər" kimi" sözləri ilə qiymətləndirib. Roach, "Qiymətlər düşəcək və ən son sərmayə yatıran ən böyük zərərə düşəcək. Heç şübhəm yoxdur" deyib.
Son məlumatlara görə, dünya üzrə yalnız 49 ölkənin milli gəliri, Bitcoin-in bazar dəyərindən daha çoxdur.