"PetroChina" 1 trilyon dollardan 200 milyard dollara düşdü
2007-ci ilin Noyabr ayında səhmləri birjada investorlara satılan (İPO) zaman, "PetroChina", səhminin qiyməti 3 dəfəbahalaşaraq tarixdə ilk 1 trilyon dollarlıq şirkət olmuşdu. Bu günlər "PetroChina" və səhmdarları üçün birjada işlər o qədər də yaxşı getmir.
"Marja" xəbər verir ki, ötən 10 ildə şirkətin bazar dəyəri 82% nisbətində azalıb, investorların 800 milyard dolları "buxarlanıb".
"USA Today"da yer alan xəbərə görə, "buxarlanan" 800 milyard dollar, dünyanın ən böyük proqram şirkəti "Microsoft"un bazar dəyərindən, İtalya Birjasında şirkətlərin ümumi bazar dəyərindən, dünyanın ən varlı 12 iş adamının ümumi sərvətindən və ya İsveçrənin milli gəlirindən daha böyük bir rəqəmdir.
"PetroChina"nın birjaya çıxdığı 2007-ci ildə orta hesabla neftin qiymət 68 dollar səviyyəsində idi. Neft qiymətləri son 10 ildə isə 44% geriləyib.
ƏN BÖYÜK DƏYƏR İTKİSİ
İpoteka böhranı, qlobal maliyyə böhranı və "Lehman Brothers"ın iflasını xatırladan "PetroChina"nın çöküşü, tarixdəki ən böyük şirkət dəyərdən düşməsidir.
"PetroChina"nın bir səhminin qiyməri 50 yuandan 7.12 yuana qədər geriləyib.