Yaponiyada 40 illik istiqraz gəlirliliyi 4 faizə yüksəlib
Yaponiyada uzunmüddətli dövlət istiqrazlarında satışlar sürətlənərkən, 40 illik istiqrazın gəlirliliyi iqtisadi siyasətlə bağlı narahatlıqlar və yaxınlaşan seçkilərin təsiri ilə son 30 ildən artıq müddətin ən yüksək səviyyəsinə qalxıb.Yaponiyanın 40 illik dövlət istiqrazının gəlirliliyi Baş nazir Sanae Takaichinin iqtisadi siyasətinə dair narahatlıqlar və yaxınlaşan seçkilərin təsiri ilə 4 faiz səviyyəsinə yüksəlib.
Marja xəbər verir ki, bu göstərici, istiqrazın 2007-ci ildə ilk dəfə buraxılmasından bəri qeydə alınan ən yüksək səviyyə olmaqla yanaşı, Yaponiyada 30 ildən artıq müddətdə müşahidə edilən ilk 4 faizlik suveren istiqraz gəlirliliyi kimi diqqət çəkib.
Bildirilir ki, bazarlardakı satış təzyiqi Takaichinin ərzaq məhsullarında satış vergisini azaltmaq planına dair narahatlıqlardan qaynaqlanır. İnvestorlar hakim partiyanın 8 fevral seçkilərində daha güclü nəticə əldə edərək daha genişmiqyaslı maliyyə stimullarını tətbiq edə biləcəyini qiymətlərə daxil edirlər.
Son məlumatlara görə, 20 illik Yapon istiqrazlarının gəlirliliyi 9,5 baza bəndi artaraq 3,35 faizə yüksəlib. Takaichinin oktyabr ayında vəzifəyə başlamasından bəri 20 illik gəlirliliklər 71 baza bəndi, 30 və 40 illik gəlirliliklər isə təxminən 60 baza bəndi artıb.
Artan gəlirliliklər xarici investor marağını gücləndirərkən, xaricilərin aylıq nağd istiqraz əməliyyatlarındakı payının təxminən 65 faizə çatdığı bildirilib.
"Resona Asset Management"in Baş Fond Meneceri Takaşi Fudziwara bazarı “alıcının olmadığı və satışların dayanmadığı” bir dövr kimi xarakterizə edərkən, bazar mütəxəssisləri Yaponiya istiqraz bazarındakı dalğalanmanın qlobal bazarlara yayıla biləcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.