S&P Rusiyanın kredit reytinqini qorudu
Beynəlxalq kredit reytinqi agentliyi Standard & Poor's (S&P), Rusiyanın kredit reytinqini qoruduğunu bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, S&P-dən edilən açıqlamada, Rusiyanın xarici valyutada kredit reytinqinin "BB+", milli valyutada kredit reytinqinin də "BBB-" səviyyələrində qorunduğu, proqnozun isə "müsbət" olduğu bildirilib.
Açıqlamada, Rusiya üzərindəki sanksiyalar və aşağı neft qiymətlərinə baxmayaraq davam edən yaxşılaşma və islahat sürətinin ölkənin iqtisadi inkişafını qaldıracağı qeyd olunub.
Ölkədə maliyyə və makroiqtisadi risklərin məhdudlaşdırılması və kredit sahəsində yaxşılaşmanın görüldüyünə diqqət çəkilən açıqlamada, həmçinin Rusiyanın bank sektorunun kövrək olduğu vurğulanıb.
Açıqlamada, Rusiyada iqtisadi toparlanmanın davam etməsi və ya maliyyə sabitliyinin bankların kredit fəaliyyətini gücləndirməsi vəziyyətində, ölkənin kredit reytinqinin yüksəldiləcəyi qeyd olunub.
Digər tərəfdən, geosiyasi proseslər səbəbindən Rusiyaya daha sərt sanksiyalar tətbiq edilə bilinəcəyi və ya maliyyə xərclərinin artması vəziyyətində ölkənin proqnozunun və kredit reytinqinin aşağı salına bilinəcəyi xəbərdarlığı da edilib.
S&P, keçən il 0,2% geriləyən Rusiya iqtisadiyyatının bu il 1,8 faiz və 2018-ci ildə isə 1,6 faiz artmasını nəzərdə tutur.