OPEC qlobal neft tələbi proqnozunu yüksəltdi - NEFT BAHALAŞIR
OPEC, Çərşənbə axşamı günü yaydığı aylıq hesabatında, gələn il üçün neft təklifi (hasilatı) proqnozunu gündəlik 400,000 barrel artırılaraq gündəlik 32.8 milyon barrelə yüksəldildiyini bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, bu səviyyə, neft istehsalçısı qrupun ötən aykı istehsal səviyyəsilə uyğun olmaqla yanaşı, OPEC-in hazırkı hasilat məhdudiyyətlərini çox keçməyəcək.
OPEC üzvü olmayan ölkələrdə 2018-ci il üzrə istehsal artımı təxmini isə Rusiya və Qazaxıstana dair daha aşağı gözləntilər ilə əlaqədar olaraq gündəlik 100,000 barel azaldılıb.
14 OPEC üzvü, Avqust ayında gündəlik 32.755 milyon barel neft istehsal edib.
Həmçinin OPEC, 2018 il üçün qlobal neft tələbatı proqnozunu yüksəldib. 2018-ci il üçün neft tələbatı proqnozu gündəlik 98.1 milyon barrelə qaldırılıb.
Digər bir məlumata görə, OPEC kartelə üzv və bəzi qeyri-OPEC ölkələri ilə əldə edilən və gələn ilin mart ayının sonunda başa çatacaq neft hasilatının azaldılması üzrə sazişin müddətinin 3 ay və daha uzun vaxta uzadılmasını nəzərdən keçirir.
Neftə təlabat proqnozunun atırılması və hasilatın azaldılması sazişinin müddətinin uzadılmasının müzakirə edilməsi xəbərilə neft qiymətləri yüksəlir. Brent neftinin qiyməti 54 dolları keçərək 54,23 dollara çatıb (0,7% bahalaşıb).