HSBC qızılın qiyməti ilə bağlı proqnozunu artırıb
HSBC geosiyasi riskləri əsas gətirərək qızıl qiymətləri ilə bağlı proqnozunu artırıb.Qlobal banklardan biri olan HSBC 2025 və 2026-cı illər üçün qızılın orta qiyməti proqnozlarını müvafiq olaraq 1 unsiya üçün 3015 və 2915 dollara qaldırılıb. Əvvəlki proqnozlar müvafiq olaraq 2687 və 2615 dollar idi.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə HSBC tərəfindən dərc edilən məlumatda bildirilir.
İnvestisiya bankı bildirib ki, Ukrayna müharibəsi və Yaxın Şərq münaqişələri kimi geosiyasi risklər, həmçinin ABŞ-ın xarici siyasətindəki dəyişikliklər və iqtisadi qeyri-müəyyənlik qızılın qiymətlərini yüksəldir.
Mərkəzi bankların bu il və gələn il qızıl almağa davam edəcəyini proqnozlaşdıran HSBC xəbərdarlıq edib ki, alışlar 2022-2024-ün ən yüksək səviyyələrindən aşağı düşə bilər. Həmçinin qiymət 1 unsiya üçün 3000 dollardan yuxarı qalxarsa, alışlar yavaşlaya bilər. Əgər qiymətlər 2800 dollardan aşağı düşərsə alışlar yenidən arta bilər.