Tramp Chevron-un Venesueladakı neft lisenziyasını ləğv edib
ABŞ Prezidenti Donald Tramp Chevron-un Venesuelada neft hasilatı və satışı üçün əvvəlki administrasiya tərəfindən verilmiş lisenziyasını ləğv etdiyini açıqlayıb.ABŞ prezidenti Donald Tramp ABŞ-ın enerji şirkəti Chevron-un Venesuelada neft hasilatı və satışı ilə bağlı lisenziyasını ləğv etmək qərarına gəlib.
Marja xəbər verir ki, 2022-ci ilin noyabrında Co Bayden administrasiyası tərəfindən verilən bu lisenziya ABŞ sanksiyaları səbəbindən çətin vəziyyətdə olan Venesuela iqtisadiyyatına əhəmiyyətli maliyyə dəstəyi verirdi.
Qərarın 2025-ci il martın 1-də qüvvəyə minməsi nəzərdə tutulur. Tramp Venesuela Prezidenti Nikolas Maduronun seçki islahatlarını aparmamasını və ABŞ-dakı venesuelalı mühacirlərin geri qayıtmasını sürətləndirməməsini bu qərara əsaslandırma kimi göstərib.
Chevron-a lisenziya verilməsi Venesuelaya neft hasilatını artırmağa kömək edib və Maduro hökuməti üçün maliyyə resursu təmin edib. Şirkət Venesuelada gündə təxminən 240 min barel neft hasil edir ki, bu da ölkənin ümumi istehsalının təxminən 25 faizini təşkil edir.