OPEC+ neft hasilatının artırılmasını təxirə salmağı düşünür
Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) və təşkilatla birgə fəaliyyət göstərən ölkələr (birlikdə OPEC+), ABŞ prezidenti Donald Trampın qiymətləri aşağı salmaq çağırışına baxmayaraq, apreldə başlaması planlaşdırılan neft hasilatının artırılmasını təxirə salmağı düşünür.
Marja xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg News" OPEC nümayəndələrinə istinadən xəbər yayıb.
Nümayəndələrdən biri qlobal bazarların hasilatı artırmaq üçün hələ də çox kövrək olduğunu, digəri isə hələ heç bir qərarın verilmədiyini və OPEC+ daxilində fikir ayrılıqlarının olduğunu bildirib.
Gündəlik cüzi 120 000 barel artımın təxirə salınması, Səudiyyə Ərəbistanı və Rusiyanın başçılıq etdiyi alyansın 2022-ci ildən bəri dayanmış hasilatı artırmaq planlarını dördüncü dəfə təxirə salması olacaq. Proqram 2026-cı ilin sonunadək ümumi hasilatı aylıq artımlarla gündə 2,2 milyon barrelə qaytarmağı hədəfləyir.
Tramp Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatını "neft qiymətlərini aşağı salmağa" çağırıb.
Bir bareli 74 dollar olan qiymət hələ də bir çox OPEC üzvlərinin hökumət xərclərini ödəmək üçün kifayət qədər yüksəkdir.
Keçən həftə açıqlanan hesabatda OPEC-in Vyanadakı katibliyi ABŞ-ın ticarət tariflərinin yaratdığı təhlükələr barədə xəbərdarlıq edib.
İstehsalın genişləndirilməsi planı üç dəfə təxirə salındı
OPEC+ ittifaqı ilk dəfə ötən ilin iyununda hasilatı mərhələli şəkildə artırmaq planını açıqlasa da, Çində neft tələbi yavaşladığı və Amerika qitəsində hasilat artdığı üçün yol xəritəsini üç dəfə təxirə salmaq məcburiyyətində qalıb. Hasilatı artırmaq neft bolluğu şəraitində əlavə risklər yaradır.
Parisdəki Beynəlxalq Enerji Agentliyinə görə, OPEC+ hasilatı dəyişməz saxlasa belə, bu il qlobal hasilat yenə də tələbi orta hesabla 450 min barel üstələyir. JPMorgan Chase və Citigroup 2025-ci ilin sonuna qədər qiymətlərin 60 dollara düşəcəyini proqnozlaşdırır.