Tramp Milli Enerji Fövqəladə Vəziyyəti elan edib - BAYDENİN FƏRMANLARINI LƏĞV ETDİ
ABŞ-da daha çox neft və qaz yataqlarının qazılmasına icazə veriləcək. Ölkə neft və qaz hasilatını və ixracını artırmağı hədəfləyir.ABŞ Prezidenti Donald Tramp enerji layihələri (əsasən neft və qaz) üçün icazə tələblərini asanlaşdıracaq və elektrik enerjisi stansiyalarının tikintisini sürətləndirəcək Milli Enerji Fövqəladə Halının elan edilməsi haqqında fərmanı imzalayıb.
Marja xəbər verir ki, Ağ Evin dərc etdiyi fərmanda ABŞ-ın enerji istehsalı, nəqli, emalı və istehsalının kifayət qədər olmamasının ölkə iqtisadiyyatı, milli təhlükəsizlik və xarici siyasət üçün “fövqəladə” təhlükə yaratdığı vurğulanıb. Bu səbəbdən Milli Enerji Fövqəladə Vəziyyətinin elan edildiyi bildirilib.
Alyaskanın təbii sərvət potensialının üzə çıxarılmasını nəzərdə tutan fərmanı da imzalayan Tramp, ABŞ-ın keçmiş prezidenti Co Baydenin imzaladığı və qüvvəyə minmiş ABŞ ərazi sularının böyük bir hissəsində neft və təbii qaz yataqlarının qazılmasını qadağan edən fərmanı ləğv edib.
Həmçinin Tramp, Bayden administrasiyasının bütün yeni avtomobil satışlarının yarısının 2030-cu ilə qədər sıfır emissiyalı avtomobillər olmasını və 2050-ci ilə qədər xalis sıfır emissiyaya nail olmağı hədəfləyən fərmanlarını da ləğv edib.