Beynəlxalq Valyuta Fondu qlobal iqtisadi artım proqnozunu artırıb
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) qlobal artım proqnozunu 0,1 faiz bəndi artıraraq 3,3 faizə çatdırıb.Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) Qlobal İqtisadi Proqnozlar hesabatının yanvar sayında qlobal iqtisadi artımın həm 2025, həm də 2026-cı illərdə 3,3 faiz olacağını proqnozlaşdırıb.
Marja.az xəbər verir ki, “Qlobal artım: fərqli və qeyri-müəyyən” başlığı ilə dərc edilən hesabatda qlobal iqtisadiyyatın sabitliyini qoruduğu, lakin bunun dərəcəsinin ölkələr arasında çox fərqli olduğu bildirilib.
Hesabatda, keçən il 3,2% böyüdüyü təxmin edilən qlobal iqtisadiyyatın 2025 və 2026-cı illərdə 3,3% böyüməsinin gözlənildiyi və bu nisbətin tarixi orta göstərici olan 3,7 faizdən aşağı qaldığı qeyd edilib.
BVF 2024-cü ilin oktyabr ayı üzrə proqnozlarında dünya iqtisadiyyatının bu il 3,2 faiz, gələn il isə 3,3 faiz artacağını proqnozlaşdırmışdı.
Hesabatda qlobal əsas inflyasiyanın 2025-ci ildə 4,2 faizə, 2026-cı ildə isə 3,5 faizə düşəcəyi gözlənildiyi qeyd edilərək, inkişaf etmiş iqtisadiyyatların inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlardan daha erkən hədəf səviyyəyə qayıtmasının gözlənildiyi vurğulanıb.
ABŞ iqtisadiyyatı üçün artım proqnozu artırılıb, Avrozona üçün aşağı salınıb
Hesabatda ABŞ iqtisadiyyatı üçün artım gözləntisinin 2025-ci il üçün 2,2 faizdən 2,7 faizə, gələn il üçün ölkə iqtisadiyyatının artım təxmininin isə 2 faizdən 2,1 faizə yüksəldildiyi qeyd edilib.
Hesabatda Avrozona iqtisadiyyatı üçün artım proqnozunun bu il üçün 1,2 faizdən 1 faizə, 2026-cı il üçün isə 1,5 faizdən 1,4 faizə endirildiyi qeyd edilib.
Hesabatda Avropanın aparıcı iqtisadiyyatlarından biri olan Almaniya üçün artım proqnozunun bu il üçün 0,8 faizdən 0,3 faizə, gələn il üçün isə 1,4 faizdən 1,1 faizə, Fransa iqtisadiyyatı üçün artım gözləntisinin bu il üçün 1,1 faizdən 0,8 faizə, gələn il üçün isə 1,3 faizdən 1,1 faizə endirildiyi bildirilib.
Hesabata görə, İtaliya iqtisadiyyatı üçün artım proqnozu bu il üçün 0,8 faizdən 0,7 faizə endirilib, gələn il üçün isə 0,7 faizdən 0,9 faizə yüksəldilib. Qeyd olunub ki, İspaniya iqtisadiyyatı üzrə artım proqnozu bu il üçün 2,1 faizdən 2,3 faizə qaldırılıb, gələn il üçün isə 1,8 faiz səviyyəsində saxlanılıb.
BVF hesabatında İngiltərə iqtisadiyyatının artım gözləntisinin bu il üçün 1,5 faizdən 1,6 faizə yüksəldildiyini, gələn il üçün isə 1,5 faiz səviyyəsində sabit saxlanıldığını bildirilib.
Bildirilib ki, Yaponiya iqtisadiyyatı üzrə artım proqnozu bu il üçün 1,1 faiz, gələn il üçün isə 0,8 faiz səviyyəsində saxlanılıb.
Çin iqtisadiyyatı üçün artım proqnozları yuxarıya doğru yenidən işlənib
Hesabatda, inkişaf etməkdə olan bazarlar və inkişaf etməkdə olan ölkə iqtisadiyyatları qrupunda Çin iqtisadiyyatı üçün artım proqnozu bu il üçün 4,5 faizdən 4,6 faizə, gələn il üçün isə 4,1 faizdən 4,5 faizə yüksəldildiyi vurğulanıb.
Hesabatda Hindistan iqtisadiyyatı üçün bu il və gələn il üçün artım gözləntisinin 6,5 faizdə sabit saxlanıldığı, Rusiya iqtisadiyyatı üzrə isə bu il üçün 1,3 faizdən 1,4 faizə yüksəldildiyi, gələn il üçün 1,2 faiz səviyyəsində saxlanıldığı bildirilib.