Dünya Bankı Çinin iqtisadi artım proqnozlarını yüksəldib
Bu gün açıqlanan yeniləməyə əsasən, Çinin iqtisadi artımı 2024-cü ildə 4,9 faiz, 2025-ci ildə isə 4,5 faiz səviyyəsində proqnozlaşdırılırDünya Bankı, Çinin 2024-cü və 2025-ci illər üzrə ümumi daxili məhsul (ÜDM) artımı proqnozlarını yeniləyib. Buna səbəblər olaraq siyasətin yumşaldılması və ixracın güclənməsi göstərilib.
Marja.az xəbər verir ki, Dünya Bankı bugünkü bəyanatında Çinin ÜDM artımının 2024-cü ildə 4,9 faiz olacağını gözlədiyini bildirib. Bank bundan əvvəl Çin iqtisadiyyatının 4,8 faiz artacağını proqnozşladırırdı.
Dünya Bankı 2025-ci ildə ölkədə iqtisadi artımın 4,5 faizə düşəcəyini gözləyir. Bu nisbət təşkilatın əvvəlki 4,1 faiz proqnozundan yüksəkdir.
Çoxsaylı çətinliklərə baxmayaraq, Çində iqtisadi artım qalır. Lakin daxili tələbatın azalması və əmlak sektorunda uzunmüddətli tənəzzül nəticəsində 2024-cü ilin ikinci rübündən bəri artım zəifləyib. Hökumət daxili tələbatı canlandırmaq üçün stimullar təmin etmişdir.