Telegram üç ildən sonra mənfəətə çıxıb
Telegram-ın bu il 1 milyard dollardan çox cəmi gəlir əldə etdiyi açıqlanıb.Telegram-ın təsisçisi və Baş İcraçı Direktoru (CEO) Pavel Durov bildirib ki, proqram üç il əvvəl monetizasiya modelinə keçdikdən sonra ilk dəfə mənfəət əldə edib və bu il 1 milyard dollardan çox gəlir götürüb.
Marja.az xəbər verir ki, Durov Telegram-da verdiyi yazılı açıqlamasında, bu il "Telegram Premium" istifadəçilərinin sayının üç dəfə artaraq 12 milyonu keçdiyini bildirib.
Telegram-ın reklam gəlirlərinin də artdığına diqqət çəkən Durov, "Telegram-ın 2024-cü ildə cəmi gəliri 1 milyard dolları keçib və kripto aktivlər istisna olmaqla, ili 500 milyon dollardan çox pul ehtiyatı ilə bağlayırıq" deyib.
Telegram-ın borclarının əhəmiyyətli dərəcədə ödənildiyini qeyd edən Durov, "Təxmin etdiyim kimi, 2024-cü il Telegram üçün çox yaxşı bir il olacaq və 3 illik modeli tarixində ilk dəfə ili mənfəət ilə başa vurur" deyib.
Dünyanın məşhur ani mesajlaşma və sosial media proqramlarından biri olan Telegram-ın aylıq aktiv istifadəçilərinin sayı 900 milyon nəfərə çatıb.
Durov avqustun 24-də Parisin hava limanında şəxsi təyyarəsindən enərkən Telegram-da qeyri-qanuni məzmunlara icazə verildiyi səbəbilə saxlanılıb.
Barəsində 12 ittiham elan edilən Durov 96 saatlıq həbsdən sonra avqustun 28-də 5 milyon avro girov və məhkəmə nəzarəti şərti ilə azadlığa buraxılıb.Ona Fransa ərazisini tərk etmək qadağan edilib.