Səudiyyə Ərəbistanının fondu Çin bankları ilə 50 milyard dollarlıq anlaşma imzalayıb
Səudiyyə Ərəbistanının suveren investisiya fondu (İctimai İnvestisiya Fondu, Public Investment Fund (PIF)) Çinin 6 maliyyə institutu ilə ümumi dəyəri 50 milyard dollar olan anlaşma memorandumu imzalayıb.
Marja xəbər verir ki, PİF tərəfindən "Agricultural Bank of China", "Bank of China", "China Construction Bank", "Export-Import Bank of China", "Industrial and Commercial Bank of China", həmçinin "China Export and Credit Insurance Corporation" dövlət sığorta korporasiyası ilə “borc və səhm alətləri vasitəsilə ikitərəfli kapital axınının stimullaşdırılmasına” yönəlmiş memorandum imzalanıb.
PIF-in sözçüsü Fahad Al-Saif'in sözlərinə görə, anlaşma memorandumları "fondun aparıcı maliyyə institutları ilə güclü və dərin əlaqələrini nümayiş etdirir və qlobal səviyyədə tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə sadiqliyini vurğulayır".
PIF dünyanın ən böyük suveren investisiya fondlarından biridir. Onun cəmi aktivləri 925 milyard dollardır.