Neftin ucuzlaşması davam edir
Bakı vaxtı ilə saat 10:00-a olan məlumata görə, Brent nefti 0,8 faiz ucuzlaşma ilə bir bareli 81,09 dollardan ticarət olunub.
Marja.az xəbər verir ki, Çin Mərkəzi Bankı cümə axşamı pul siyasətini yumşaltsa da, iqtisadi yavaşlamanın xam neftə tələbi azaldacağına dair əsaslı narahatlıqlar var. Səhmlər və əmtəələr, o cümlədən mis də ucuzlaşıb.
Xam neftin qiyməti, Asiyanın ən böyük iqtisadiyyatında zəif tələb proqnozu ilə bağlı narahatlıqlar səbəbindən ayın əvvəlindəki zirvəsindən bəri xeyli geriləyib.
OPEC+ üzvlərinin hasilatı azaltmalarıı və ABŞ Mərkəzi Bankının (FED) faiz dərəcələrini aşağı salacağı gözləntiləri davam etdiyindən, qiymət ilin əvvəli ilə müqayisədə hələ də yüksəkdir.
Analitiklər bildirir ki, Çində iqtisadi bərpanın zəif olduğunu nəzərə alınsa, güclü tələb gözləntiləri illüziyadır.
Rusiya, Yaxın Şərq və Amerika daxil olmaqla dünyanın hər yerindən neft alan Çinin xam neft idxalı bu ilin ilk yarısında 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,3 faiz azalıb.
Eyni zamanda, Çərşənbə günü ABŞ, kommersiya xam neft ehtiyatlarının dördüncü həftədə 3,74 milyon barrel azaldığını, benzin ehtiyatlarının da azaldığını bildirib.