ABŞ-ın 7 ən böyük İT şirkəti bir gündə 770 milyard dollar kapitallaşma itirib
Nasdaq İndeksi 2022-ci ilin oktyabrından bəri ən böyük nisbətdə geriləyib.Çərşənbə günü ABŞ fond bazarı mənfidə bağlanıb, S&P 500 və Nasdaq indeksləri 2022-ci ildən bəri ən böyük nisbətdə düşüb və yeddi ən böyük İT nəhəngi gün ərzində kapitallaşmasını 770 milyard dollar itirib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Forbes jurnalı məlumat yayıb.
S&P 500 indeksində 2,3% azalma 2022-ci ilin dekabrından bəri ən böyük eniş olub. Nasdaq-ın 3.6% azalması 2022-ci ilin oktyabrından bəri ən pis göstəricisi olub. Dow Jones Industrial Average isə 1,3% itki ilə üzləşib.
Bundan əlavə, çərşənbə günü Tesla (12%), Alphabet (5%) və Visa (4%) şirkətlərinin səhmlərində ucuzlaşma qeydə alınıb. Amazon, Apple, Meta, Microsoft və Nvidia şirkətlərinin də səhmləri sürətlə ucuzlaşıb. Forbes-in məlumatına görə, ABŞ-ın yeddi ən böyük İT şirkətinin (Visa istisna olmaqla yuxarıda sadalananların hamısı) bazar dəyəri ümumilikdə 770 milyard dollar azalıb.
Azərbaycanda işçilər üçün ilk Fintech kartıNikkei ABŞ indekslərindəki eniş fonunda 2,83% geriləyib
Asiyanın ən böyük Tokio Fond Birjasının (TSE) kotirovkaları çərşənbə günü ABŞ-da qeydə alınan birja göstəricilərinin kəskin azalması fonunda təxminən 3% düşüb.
Səhər sessiyasının sonunda Yaponiyanın 225 aparıcı şirkətinin səhm qiymətlərindəki dalğalanmaları əks etdirən əsas Nikkei indeksi 2,83% azalaraq 38 048,69 bənd təşkil edib. Səhər saatlarında Nikkei bir anda 3%-dən çox düşüb və psixoloji cəhətdən vacib olan 38 000.00 bənd həddinin altına geriləyib.
Yerli analitiklərin fikrincə, Tokiodakı enişin əsas amili çərşənbə günü əsas indekslərin 2022-ci ildən bəri ən pis səviyyələrə düşdüyü ABŞ-dakı eniş olub. Yenin dollara nisbətdə möhkəmlənməsi də TSE-də kotirovkaların düşməsinə səbəb olub. Valyuta ticarətinin açılmasından sonra məzənnə 1,09% möhkəmlənərək 1 dollar üçün 152,89-152,91 yen olub.