Dünya nadir metal ehtiyatlarının 72%-i BRICS-in payına düşür
BRİCS ölkələri yeni üzvlər assosiasiyasına qoşulduqdan sonra nadir metallarının dünya ehtiyatlarının 72%-nə sahibdir.
Marja xəbər verir ki, bunu "Rosnedra"nın rəhbəri Yevgeni Petrov bildirib. Onun sözlərinə görə, assosiasiya ölkələri bu cür metalların çıxarılması və istehsalında bir-birini tamamlaya bilər.
O qeyd edib ki, dünya iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafı üçün əsas risklər qalıq yanacaqların tükənməsi və enerji keçidinin uğurla həyata keçirilməsi üçün zəruri olan mineral xammal və texnologiyaların ehtiyatlarının balanssızlığındadır. Eyni zamanda, onun sözlərinə görə, BRİCS ölkələrinin mineral-xammal kompleksləri həm kritik faydalı qazıntıların çıxarılmasında, həm də hasilatında bir-birini tamamlayır.
Onun sözlərinə görə, Cənubi Afrika və Braziliya BRİCS çərçivəsində əməkdaşlıq yolu ilə mineral malların ixracını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib, Çin isə nadir metalların ən böyük alıcısına çevrilib və assosiasiyanın digər ölkələrindən tədarükün davamlılığını təmin edib.
"Sadə təhlil göstərir ki, BRİCS ölkələri, Assosiasiyaya yeni üzvlərin daxil olması ilə nadir metalların dünya ehtiyatlarının 72%-nə əhatə edir", - Petrov bildirib.
BRİCS 2006-cı ildə yaradılıb. Assosiasiyaya Braziliya, Rusiya, Hindistan, Çin, Cənubi Afrika Respublikası, Misir, İran, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Səudiyyə Ərəbistanı və Efiopiya daxildir.